Sprawdź przestrzeń barw przeglądarki

W przeglądarkach opartych o silnik Chromium w Windows 10, może się czasami pojawić problem z właściwym wyświetlaniem kolorów. Z sytuacją taką mogą mieć np. do czynienia użytkownicy, którzy dodali w systemie Windows i ustawili jako domyślny, swój własny profil kolorów przygotowany dla konkretnego monitora. Wówczas, nie zmieniając ustawień w przeglądarce, kolory w przeglądarkach opartych na Chromium są standardowo mniej nasycone, a w niektórych przypadkach mogą się nawet mocno różnić od barw, jakie przeglądarka powinna wyświetlać. Różnice jakie mogą się pojawić widać na poniższym zdjęciu:

Po lewej stronie mniej nasycone zdjęcie w przeglądarce z Chromium. Po prawej stronie zdjęcie poprawne w innej przeglądarce.

Różnice te mogą być widoczne nawet w przypadku samego tekstu. Oto kolejny przykład:

Po lewej stronie mniej nasycony kolor czcionki w przeglądarce z Chromium. Po prawej stronie poprawny kolor czcionki z  innej przeglądarcki.

Rozwiązanie problemu jest dosyć łatwe i można go opisać w 3 krokach:

1. W pasku adresowym przeglądarki opartej na Chromium wpisz:
[nazwa przeglądarki]://flags/
W konkretnych przypadkach musisz więc wpisać:
Dla Microsoft Edge: edge://flags/
Dla Vivaldi’ego: vivaldi://flags/
Dla Opery: opera://flags/

2. Następnie w polu wyszukiwania wpisz słowo color. Na ekranie pojawi się wtedy kilka ustawień. Interesuje nas ustawienie Force color profile, w którym zapewne ustawiona jest wartość domyślna “Defalt”.

chromium-search

3. W polu wyboru Force color profile zmień wartość na sRGB a następnie naciśnij baton Uruchom ponownie.

Wierzę, że rozwiązanie to pomoże Ci tak samo, jak pomogło mnie. Dla przypomnienia dodam, że do przeglądarek wykorzystujących silnik Chromium należą m.in.: Microsoft Edge, Google Chrome, Vivaldi, Brave czy Opera.

Upewnij się, że Twoja przeglądarka ma poprawnie ustawioną przestrzeń barw.

Jeżeli zajmujesz się fotografią to doskonale wiesz jak profesjonalnie skalibrować swój monitor. Jeżeli nie chcesz sobie zaprzątać głowy kalibracją, to spróbuj tak ustawić swój monitor podstawowymi “pokrętłami” jasności i kontrastu, aby odróżnić przynajmniej jedenaście stopni szarości na poniższym pasku. To pomoże ci zobaczyć znacznie więcej szczegółów na większości fotografii.

SZUKAJ NA STRONIE