Nie oddam liści

Po kilku nieudanych “wersjach demo” wiosny, wczoraj przyszła pora na krótki wypad do lasu, aby wiosnę bardziej zmobilizować do działań. Las w okolicach Tenczynka (Tenczyński Park Krajobrazowy) okazał się bardzo przyjemny, choć nadmiarem słońca nie rozpieszczał. Coś trzeba było jednak zapisać w aparacie. Wybór padł na niezrzucone jeszcze przez część buków liście – motyw przewodni całej wczorajszej trasy. Zjawisko to można obserwować dosyć często, zwłaszcza na młodszych okazach drzew. Niektórzy nazywają je marcescencja (ang.: marcescence) i można spotkać kilka różnych spekulacyjnych teorii, którymi próbuje się je tłumaczyć.

Być może rośliny zatrzymują liście, aby pozbyć się ich bliżej wiosny, kiedy bardziej potrzebne będą zawarte w liściach substancje. Możliwe, że korzystne dla przyspieszonego rozkładu są promienie słoneczne, które skuteczniej działają na liście pozostawione na gałęziach. Niewykluczone, że skoro dotyczy to drzew młodszych i niższych, ma to związek z odżywiającymi się gałęziami w zimie zwierzętami. Można sobie również wyobrazić, że odpowiadają za to określone bakterie czy grzyby. Tak czy inaczej, w uśpionym jeszcze i mało kolorowym lesie, te przystrojone złoto-brązowymi czuprynami i grzywami gałęzie, mocno przyciągały uwagę. Zdawały się zazdrośnie krzyczeć: “nie oddam liści!”. Kilka dowodów w sprawie postanowiłem więc wrzucić tutaj.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na stronie
JASNOŚĆ I KONTRAST

Jeżeli zajmujesz się fotografią to doskonale wiesz jak profesjonalnie skalibrować swój monitor. Jeżeli nie chcesz sobie zaprzątać głowy kalibracją, to spróbuj tak ustawić swój monitor podstawowymi “pokrętłami” jasności i kontrastu, aby odróżnić przynajmniej jedenaście stopni szarości na powyższym pasku. To pomoże ci zobaczyć znacznie więcej szczegółów na większości fotografii.

Kanał RSS - SM
© Copyright by Marek Jędra