Narzędzia galerii

Oglądanie zdjęć na ekranie komputera nie wymaga specjalnej instrukcji. Na mojej stronie wykorzystuję jednak galerię NextGEN, która posiada dosyć rozbudowaną wersję pełnoekranowego prezentera zdjęć (lightbox). Oferuje on sporo dodatkowych możliwości, które nie rzucają się za bardzo w oczy po rozpoczęciu przeglądania zdjęć. Warto więc może opisać kilka przydatnych funkcji, z jakich można skorzystać oglądając zdjęcia na blogu lub w galerii.

Standardowo prezenter otwiera zdjęcie na czarnym tle, dopasowane do maksymalnej wielkości wnętrza przeglądarki, nie pokazując dolnego paska narzędziowego.
Jedyne elementy jakie oprócz zdjęcia widoczne są wówczas na ekranie, to podstawowe narzędzia do nawigacji. Zaznaczono je na poniższym przykładzie czerwonymi strzałkami i dokładnie opisano:

fj_tutorial_01

Na największą uwagę zasługuje znajdująca się na dole pod zdjęciem niewielka strzałka skierowana ku górze, która włącza lub wyłącza dodatkowy pasek narzędzi. Po naciśnięciu tej strzałki poniżej zdjęcia wysuwa się pasek narzędziowy, który wygląda następująco:

fj_tutorial_02

W większości przypadków wygląda on tak samo, chociaż w niektórych przeglądarkach może nie oferować opcji pełnoekranowej prezentacji (druga od lewej ikona skrzyżowanych strzałek). Znajdujące się na pasku narzędziowym ikony odpowiadają za funkcje, które oznaczono i opisano na kolejnym przykładzie:

fj_tutorial_03

1. Rozpoczyna automatyczną prezentację zdjęć w pętli, w odstępach co 4 sekundy. Automatyczną prezentację można przerwać w każdej chwili, naciskając na przycisk “przerwij”, który pojawia się na miejscu przycisku rozpoczynającego prezentację.

2. Pełnoekranowy pokaz zdjęć pozwala na wykorzystanie nie tylko wnętrza przeglądarki ale całego ekranu komputera. Funkcja bardzo pomocna przy mniejszych laptopach i urządzeniach przenośnych. Przerwanie prezentacji pełnoekranowej jest dostępne w każdej chwili po naciśnięciu klawisza Esc.

3. Wybór ikony “i” powoduje wyświetlenie tuż nad ikonami opisu zdjęcia oraz dodatkowo po prawej stronie ekranu, zestawu ikon umożliwiających udostępnianie aktualnego (pojedynczego) zdjęcia na portalach społecznościowych. (Możliwość udostępniania całych wpisów znajduje się na dole każdego wpisu na blogu.) Poniższy przykład pokazuje wygląd ekranu po wybraniu ikony “i”:

fj_tutorial_04

4. Wybór ostatniej ikony paska narzędziowego (“chmurki”) otwiera po prawej stronie ekranu szeroki panel, umożliwiający komentowanie zdjęć. Przyciski społecznościowe umieszczone są w tym trybie powyżej panelu komentowania. Komentarze w celu wyeliminowania robotów i spamu wymagają podania podpisu oraz adresu mailowego. Adres mailowy nie pojawia się jednak publicznie w komentarzach. Wygląd okna komentowania pokazuje poniższy przykład:

fj_tutorial_05

Znajdujący się po prawej stronie ikon pasek z miniaturami zdjęć, to typowy dla wielu innych galerii pasek miniatur. Klikając w dowolne zdjęcie nie musimy używać klawiszy strzałek. Życzę miłego oglądania.