O autorze

Witaj na mojej stronie poświęconej fotografii. Zgromadziłem na niej wybraną część zdjęć mojego autorstwa. Nie jestem jednak fotografikiem ani fotografem. Nigdy nie byłem związany zawodowo z tą piękną dziedziną. Fotografuję jedynie amatorsko, gdy znajdę na to wolną chwilę.

Z powodu obowiązków zawodowych i wielu innych zajmujących mnie rzeczy, kontakt z aparatem bywa niekiedy bardzo rzadki, jednak zawsze sprawia mi wielką przyjemność. Zamieszczone na mojej stronie zdjęcia mają więc raczej charakter pamiętnika z wybranych wydarzeń i miejsc. Z racji moich wspomnień związanych z fotografowanymi motywami, wiele z zamieszczonych tutaj zdjęć ma wartość bardziej osobistą niż artystyczną.

Fotografię polubiłem bardzo dawno temu. Moim pierwszym osobistym aparatem fotograficznym była Vilia. Było to jeszcze w czasach, kiedy dorośli ludzie nie zaprzątali sobie głowy podziałem fotografii na cyfrową i analogową. Od tamtej pory bardzo polubiłem unieruchamiać świat na kliszy a obecnie na matrycy. Kiedy przerwy w okazjach do fotografowania są niepokojąco długie, zdarza mi się wymyślać fotograficzne tematy zastępcze, aby mieć kontakt z aparatem.

Kiedy zacząłem myśleć aby część swoich zdjęć zebrać w postaci internetowej galerii, przestraszyłem się, że nie będę w stanie wybrać nawet małego zestawu fotografii do mojego portfolio. Z czasem większość moich zdjęć przestaje mi się podobać. Rozwiązaniem problemu okazała się forma fotobloga. Podział na wpisy odpowiadające pojedynczym fotograficznym “przygodom” i szybki wybór np. jednego lub dwóch zdjęć z takiej sesji, idealnie sprawdza się w moim przypadku. Decyzje o wyborze zdjęć do galerii na bieżąco są znacznie łatwiejsze niż jednorazowa próba zaklasyfikowania wielu fotografii do oficjalnego portfolio.

Przed inauguracją niniejszej strony, zamieściłem na niej część moich starszych zdjęć z kilkunastu ostatnich lat. Aby strona miała spójny charakter, zamieściłem je również w postaci krótkich foto relacji. Teraz pozostaje mi jedynie wierzyć, że w bliższej i dalszej przyszłości, będę miał bardzo wiele okazji aby dalej fotografować.

Dziękuję za czas poświęcony na odwiedziny mojej strony. Marek Jędra

FOTO.jedra.pl

Foto: Magdalena Klejdysz-Matras

Znajdź na stronie
JASNOŚĆ I KONTRAST

Jeżeli zajmujesz się fotografią to doskonale wiesz jak profesjonalnie skalibrować swój monitor. Jeżeli nie chcesz sobie zaprzątać głowy kalibracją, to spróbuj tak ustawić swój monitor podstawowymi “pokrętłami” jasności i kontrastu, aby odróżnić przynajmniej jedenaście stopni szarości na powyższym pasku. To pomoże ci zobaczyć znacznie więcej szczegółów na większości fotografii.

Kanał RSS - SM
© Copyright by Marek Jędra